Warto czytać, czyli wiosenne wkręcanie w czytanie

„Charlie i fabryka czekolady „ – Roald Dahl

   Głównym bohaterem jest Charlie Bucket, chłopiec, który mieszka wraz z rodziną w małym domku na przedmieściach. Charlie najbardziej ze wszystkiego pragnie czekolady. Ponieważ pochodzi z biednej rodziny ,dlatego może sobie na nią pozwolić tylko raz w roku. Niedaleko jego szkoły stoi Fabryka Willego Wonki – który ma największą fabrykę czekolady na świecie. Pewnego dnia Wonka daje ogłoszenie do gazety, że udostępni swoją fabrykę pięciorgu dzieciom, które znajdą w jego czekoladach Złote Talony – czyli bilety do fabryki. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jeden trafia się Charliemu. Chłopiec nawet nie przypuszcza, co zobaczy w fabryce… Jest to powieść Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Nakręcony został nawet film pod tym samym tytułem co książka. Bardzo mi się ona podobała dlatego polecam .

Jaub Dydymski kl. 4c

„Dama Kier” – Maria Ewa Letki
Rodzina jest najważniejsza w życiu każdego z nas. Ludzie, którzy nie mają domu rodzinnego, pełnego ciepła i miłości różnią się od tych , którzy swój czas spędzają z ogromną rodzinką. I choć może czasami denerwują nas domownicy , to każdy w końcu zatęskni za beztroskim czasem spędzonym z najbliższymi.
O prawdziwej wielodzietnej rodzinie opowiada książka pt. „Dama Kier”. Kiedy zajrzymy do wnętrza domu przywita nas szczekanie suczki Mniamni. Najważniejszą osobą jest babcia Pieczarkowska oraz jej mąż dziadek Pieczarkowski. Mieszkają  oni wraz z córką i jej mężem państwem Sowińkimi oraz ich dziećmi : Kasią, Marysią i Tomkiem. Atmosfera , która panuje w tym domu jest bardzo radosna. Wnuki często opowiadają babci swoje sny, a ona je im tłumaczy. Babcia jest w tym świetna. Ma również inne zdolności . Potrafi postawić kabałę, przepowiedzieć przyszłość i wróżyć z tarota. Ostatnio podczas rodzinnych wróżb, wszystkim członkom rodziny karty przepowiedziały , że zawita do ich domu tajemnicza, uboga kobieta  Dama Kier. Już wkrótce  w drzwiach wejściowych pojawia się pani Krysia , osoba której nikt z domowników nie zna. Jednak czy to jest postać z wróżb? I jak zmieni się życie rodziny po jej przybyciu? Na te pytanie odpowie Wam lektura książki .
Może się Wam wydawać , że książka ta nakłania do wiary w karty , sny. Nic bardziej mylnego. Autorka wyraźnie pokazuje , że nie zawsze warto wierzyć w to co powie wróżka. Pokazuje , że najważniejsze  jest to kim jesteśmy i winniśmy nauczyć się cieszyć z każdego dnia, ponieważ każdy dzień jest wyjątkowy i jedyny.
Książka pełna jest humoru, wiele opisanych sytuacji jest zabawnych i śmiesznych. Jest w niej również dużo ciepła i miłości. A co najważniejsze niesie ze sobą bardzo mądrą i ważną myśl : Nie warto za bardzo przejmować się smutkami dnia codziennego , a bycie uczciwym, miłym i lojalnym w stosunku do innych ludzi  bardzo się opłaca i procentuje miłością , która nas otacza.
„Nowe przygody Mikołajka” – Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe
,,Nowe przygody Mikołajka” to następny tom serii z kultowymi opowieściami o małym urwisie. Mikołaj dobrze się uczy, lecz czasem w domu z jego powodu wybucha awantura. W książce możemy spotkać kolegów Mikołajka – Alcesta, który bez przerwy je, Gotfryda, który dostaje ciągle nowe zabawki, Euzebiusza, który lubi dawać fangę w nos, Rufusa, który ma tatę policjanta, Maksencjusza, który szybko biega, Joachima, który dobrze gra w kulki i Kleofasa, który jest najgorszy w klasie. Do klasy chodzi także Ananiasz – wzorowy uczeń,  pupilek pani wychowawczyni. Mimo zalet rówieśnicy nie przepadają za nim. W szkole na przerwach całą klasą Mikołaja opiekuje się Pan Dubon, który nie zawsze potrafi zapanować nad swoimi podopiecznymi. A pomysłów chłopcy maja co niemiara, a i fantazji można im pozazdrościć.[/size]
Jeżeli czytaliście już o przygodach Mikołajka, z pewnością ta książka nie rozczaruje Was. Ci z Was , którzy nie znają jeszcze  bohatera na pewno będą zadowoleni, bowiem  wartka akcja, niecodzienne sytuacje i zabawne dialogi sprawią, że pokochacie Mikołajka.
Jakub Niklas kl.IVc„Najsłynniejsze mecze Lecha Poznań”
Radosław Nawrot
Książka pt. „Najsłynniejsze mecze Lecha Poznań” opowiada o ważnych i najbardziej niezapomnianych meczach dumy Wielkopolski – klubie piłkarskim „Lech” Poznań. Znajdziecie w niej opisy meczów, wspomnienia kibiców „Kolejorza” , składy, dzień, miesiąc, rok, a nawet godzinę rozegrania meczu. Klub z Poznania rozegrał ponad 1400 meczów w Ekstraklasie oraz 200 meczów w Pucharze Polski. Dodajmy mecze w europejskich pucharach, których odbyło się 200. W swojej historii „Lech” rozegrał ponad 2300 spotkań. Aż trudno uwierzyć.
Książka powstała z okazji 90-lecia klubu. Autorem jej jest Radosław Nawrot. Jest on także twórcą książki pt.,,Okoń’’, która opowiada o byłym zawodniku „Lecha” Mirosławie Okońskim. Polecam tą lekturę właśnie teraz, na mroźne zimowe wieczory. Przerwa w rozgrywkach ligowych sprzyja lekturze, możemy co nieco powspominać.
Jakub Dydymski kl.IVc
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Zaczytani. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.