„Dbajki – Grajki” – multimedialny program psychoedukacyjny.

Biblioteka szkolna wraz z pedagogiem szkolnym, psychologiem, nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej realizuje w klasach I-III  multimedialny program psychoedukacyjny  „Dbajki – Grajki”. Program ten powstał w ponadnarodowym partnerstwie z niemieckim Stowarzyszeniem Kompetencji Interkulturowych.

Oparty jest na dwóch modelach pracy : bajkoterapii i multimediach.
Składa się on z :
-filmów animowanych : „Wielogłowy potwór”, „Praca domowa”, „Wyscig”,
-gier komputerowych : „Kryjówka”, „Tajemnica”, „Wygrana”,
-książki dla ucznia, rodzica pt. „Inne historie z planety Taktali”.
Narzędzia multimedialne ułatwiają uczniom przyswajanie wiedzy, zaś gry komputerowe stwarzają bardzo sprzyjające warunki do pracy, gdyż dzięki nim dzieci chętniej rozpoczynają dialog na temat własnej osobowości.
Tematyka poruszana na zajęciach dotyczy problemu odmienności (zarówno spowodowanej cechami indywidualnymi , jak i wynikającej z przynależności do mniejszości kulturowej), zróżnicowania możliwości intelektualnych dzieci i konsekwencji tego w środowisku szkolnym, wpływu sytuacji domowej dzieci na ich funkcjonowanie w szkole i grupie oraz wyniki w nauce.
Podczas zajęć uświadamiamy dzieciom , że łatwiej radzić sobie z trudnościami , gdy mamy przyjaciół, ale trzeba ich umiejętnie dobierać. Pokazujemy , że tajemnica nieuświadomiona utrudnia życie, dźwigana samotnie ciąży, zaś ta dzielona z zaufaną osobą staje się czymś , co nas łączy. Staramy się przekonać uczniów , że każdy z nich ma jakieś zdolności i wskazane jest, aby znali swoje mocne strony. Uczymy również pracy zespołowej  w miłej i przyjaznej atmosferze.
Wśród uczniów biorących udział w zajęciach dostrzegłyśmy, że wzrosła ich samoocena, umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami szkolnymi,  umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, szukania pomocy i korzystnych rozwiązań, radzenia sobie ze złością  w sposób konstruktywny, umiejętność porozumiewania się  i współpracy z rówieśnikami, umiejętność  rozpoznawania i nazywania uczuć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaczytani. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.