Warto czytać, czyli jesienne wkręcanie w czytanie

„Moja pierwsza książka o sztuce przetrwania”- S.Kallman, J.Jager
,, Moja pierwsza książka o sztuce przetrwania’’ autorstwa Stefana Källmana i Jana Jägera podpowie Wam jak przetrwać w różnych rejonach świata.
Lato, jesień, zima, wiosna niestraszne nam z tymi radami. Można zrobić sandały z kory brzozowej , śmieszną latarkę z puszki lub też  zbudować szałas, który  ochroni przed wiatrem . Dowiecie  się  jak opatrywać dostępnymi roślinami rany, co zabrać ze sobą na wyprawę turystyczną, aby uniknąć przykrych doświadczeń.
Książka zawiera różne śmieszne i ciekawe rysunki. Informację co jest potrzebne i niezbędne na biwaku  znajdziecie  w tej książce. Jeśli ktoś z Was lubi wyprawy na łono natury to niech zabierze ze sobą tę właśnie  książkę-  jest ona świetnym poradnikiem i przewodnikiem.
Jakub Dydymski  kl. IVc


„Dynastia Miziołków”

Akcja książki rozgrywa się w czasach nam współczesnych , w Warszawie, w domu i szkole głównego bohatera książki  Miziołka. Napisana została w formie pamiętnika tzn. narratorem jest główny bohater utworu. Tematem zapisków chłopca są codzienne wydarzenia , przemyślenia. Jest bystrym obserwatorem, z dużą dozą poczucia humoru. Wszystkie wydarzenia ciekawią go i są warte opisania. Dzięki temu wiemy ,co dzieje się w jego rodzinnym domu oraz szkole do której uczęszcza.
Chłopiec opisuje pomysły i przygody swojej siostry Kasi , z którą toczy walki , ponieważ uważa , że jest przez nią szpiegowany . Również z młodszą siostrą bohater ma problemy. Narażony jest na jej „dziwne” pomysły – ukrywa radio w pralce, wyrzuca do kosza na śmieci wszystko , co wpada jej w ręce, nawet ukochane skarby Miziołka. Siostry zwane przez rodzinkę Potworami potrafią również wspólnie dokuczać bratu – demolują jego pokój, malują kwiatki w jego szkolnych zeszytach, podczas gdy on biega i próbuje powstrzymać raz jedną , raz drugą.
Miziołek opisuje także wybryki swojej zwariowanej mamy, która nieustannie zmienia zainteresowania , miewa napady rozrzutności i kupuje mnóstwo nikomu niepotrzebnych rzeczy. Miziołek szczegółowo przedstawia reakcje taty na pomysły swojej małżonki i „ciche dni”, które z tego powodu zdarzają się w domu. Jednak  chłopiec doskonale wie , że mimo konfliktów jego rodzice bardzo się kochają .
Jednym z powodów nieporozumień w domu bohatera jest zwierzątko – szczur o imieniu Ogryzek. Mama Miziołka go nie znosi, notorycznie na niego narzeka, zwłaszcza wówczas kiedy wędruje on sobie swobodnie po mieszkaniu  lub też moczy ogon w kompocie.
W szkole Miziołek jest lubiany, dobrze się uczy, choć zdarzają mu się , jak każdemu niezamierzone , słabsze oceny. Ma liczną grupę kolegów, z którymi świetnie się rozumie, nawet jeśli czasem się pokłócą. Ulubioną koleżanką chłopca z klasy  jest dziewczynka o przezwisku Pućka. Imponuje ona kolegom świetną sprawnością fizyczną. Jest doskonała w każdej dziedzinie sportu np. świetnie się bije, szybko biega. Natomiast uczuciem darzy on inną koleżankę z klasy – Beatę. Jest o nią zazdrosny jednak udaje brak zainteresowania. Kochają się w niej bowiem wszyscy koledzy z klasy , co niezmiernie denerwuje Miziołka.
„Dynastia Miziołków” to książka humorystyczna. Zamierzeniem autorki było pokazanie codziennego życia dorastającego chłopca, który ma takie same, jak jego rówieśnicy konflikty z rodzicami, przyjaźnie z kolegami.
Książka otrzymała w 1993 r.  nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego , a rok później została nagrodzona w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”. Powstała również jej wersja dla niewidomych, napisana alfabetem Braille’a.
Joanna Olech 

,,Krzysztofa Pączka droga do sławy”

Autorem tej książki jest Anna Onichimowska. Książka pt. ,,Krzysztofa Pączka droga do sławy” to opowiadanie o pewnej rodzinie. Oprócz mamy i taty tytułowy Krzyś ma też młodszą siostrę – Magdę. W życiu Krzysia jednak nie wszystko układa się po jego myśli. Denerwuje go siostra, która codziennie ćwiczy grę na skrzypcach. Do dzienniczka wpadają nagle dwie tróje, o które rodzice robią mu awanturę. Są też miłe chwile, na które Krzysztof  bardzo czeka, np. w rozdziale pt. ,,21 marca” cała rodzina pakuje się na wyjazd w góry.  Ale najważniejsze jest to, że chłopiec cały czas marzy o sławie. Po rozważeniu różnych wariantów drogi do sławy – postanawia zostać pisarzem. Zaczyna pisać  powieść. Ale więcej już nie zdradzę…
Książka ta bardzo przypadła mi do gustu, między innymi dlatego, że główny bohater jest czwartoklasistą tak jak ja. Opowieść jest momentami dowcipna, napisana w ciekawy sposób. Uważam, że warto ją  przeczytać…polecam!


Jakub Niklas  kl.IVc

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaczytani. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.