Starszy Brat Starsza Siostra

Motto programu

Mały chłopiec podnosi jakieś przedmioty wyrzucane na plażę na brzeg morza i wrzuca do morza. Jakiś człowiek zbliżył się do niego i zobaczył, że tymi przedmiotami które wrzucał do morza były rozgwiazdy.

– Dlaczego wrzucasz te rozgwiazdy do wody? – zapytał.

– Jeżeli rozgwiazdy zostaną na plaży kiedy woda odpłynie, a słońce będzie świeciło wysoko na niebie, wszystkie poumierają. – odpowiedział młody chłopiec.

– To jest bzdura. Jest tysiące kilometrów plaży i miliony rozgwiazd morskich. Nie myślisz chyba że przez to co robisz możesz cokolwiek zmienić, że to ma jakiekolwiek znaczenie?

Młody człowiek podniósł następną gwiazdę, milczał głęboko przez chwilę i powiedział wrzucając gwiazdę w fale morskie: “To ma znaczenie dla tej jednej, którą teraz wrzucam.”

Informacje o programie

Program Starszy Brat Starsza Siostra jest amerykańskim projektem środowiskowym, wprowadzającym mentoring w procesy wychowawcze i profilaktyczne. Polega na wytworzeniu dobrej relacji oraz więzi emocjonalnej między dzieckiem znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej (“młodszym”), a jego mentorem – opiekunem i przewodnikiem (“starszym” bratem czy siostrą) – który przez co najmniej rok opiekuje się “młodszym”, pomaga mu w nauce i rozwiązywaniu życiowych problemów, podnosi jego samoocenę. Wytworzenie więzi między “przyszywanym rodzeństwem” stanowi podstawowy czynnik chroniący dziecko przed zagrożeniami, ryzykownymi wyborami i demoralizacją. Ta więź niesie efektywną pomoc i nadzieję dzieciom i młodzieży, które są w trudnej życiowo, kryzysowej sytuacji. Znamy i widzimy wokół siebie wiele takich dzieci: smutnych, zagubionych, odrzuconych, z niskim poczuciem własnej wartości, wreszcie wychowujących się w rodzinach, które przeżywają kryzys.

Koordynator Monika Lecińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomagamy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.