Wizyta robocza w Palermo – wywiad

Rozmowa z paniami Iwoną Wolicką i Teresą Rybicką (realizacja programu COMENIUS)

EAC_Logo

 • Jaki był cel wyjazdu Pań do Włoch w ramach realizacji programu COMENIUS?
 • Poznanie, w jaki sposób funkcjonuje system oświaty we Włoszech. Chcieliśmy poznać podobieństwa i różnice. Interesowało nas również to, jak wasi włoscy koledzy wykonują zadania związane z naszym projektem Save the blue sky.
 • Chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś o szkole włoskiej? Czym różni się od naszej, a w czym jest podobna?
 • Obowiązek szkolny we Włoszech obejmuje dzieci pomiędzy 6 a 15 rokiem życia. Przedszkole – jest nieobowiązkowe, uczęszczają do niego dzieci w wieku od 3 do 6 lat. I etap edukacji – szkoła podstawowa- trwa pięć lat. Na tym poziomie edukacji dzieci uczą się ogólnych umiejętności obejmujących: język włoski, matematykę, podstawy historii i przedmioty przyrodnicze. W trzecim roku nauki uczniowie powinni rozpoczynać naukę języka obcego, jednak z braku funduszy i nauczycieli języków przygotowanych do pracy z małymi dziećmi, obowiązek ten realizuje tylko około 35 proc. szkół. Szkoła podstawowa kończy się egzaminem składającym się z dwóch etapów: pierwszy to napisanie dwóch prac – jednej z języków i ekspresji, drugiej z matematyki i logiki; drugi to egzamin ustny obejmujący wiedzę ze wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole. Ocena z egzaminu nie jest brana pod uwagę przy przejściu na następny szczebel szkolny.
 • Jak długo trwa jednostka lekcyjna?
 • Lekcja we Włoszech trwa 50 minut. W szkole Luigi Capuana w Palermo dzieci przebywają w poniedziałki i wtorki od 9.00 do 14.00, a od środy do 13.00. Mają sześć lub lekcji, w tym dwie przerwy 10 minutowe, czyli wygląda to tak- dwie lekcje – przerwa, następne dwie lekcje i przerwa (a potem do domu).
 • Jakie zajęcia miały Panie możliwość obserwować?
 • Obserwowaliśmy przede wszystkim zajęcia artystyczne, takie jak: muzyka, plastyka. Oczywiście uczniowie włoscy uczą się podobnych przedmiotów jak Wy, choć zamiast polskiego uczą się włoskiego.
 • Jaki przebieg mają lekcje (np. lekcja języka polskiego, przyrody, plastyki?
 • Podobnie jak u nas. Jednak zaobserwowałyśmy, że nasze klasy są lepiej wyposażone i mają bardziej nowoczesny sprzęt.
 • Jak oceniają Panie uczniów włoskich? Są pilni, zdyscyplinowani czy odwrotnie?
 • Dzieci są bardzo miłe. Jednakże temperament włoski daje znać o sobie.
 • Jak długo trwa nauka w szkole podstawowej?
 • Pięć lat.
 • Jak długo trwają wakacje?
 • Wakacje trwają od 7 czerwca do 14/12 września. Rok szkolny we Włoszech trwa około 9 miesięcy, od połowy września do połowy czerwca. Istnieją dwa okresy wakacyjne: dwa tygodnie na Boże Narodzenie (przeważnie od 23 grudnia do 6 stycznia) oraz tydzień na Wielkanoc (w marcu lub kwietniu). O wszystkich innych dniach wakacji, w trakcie roku, szkoła powiadamia rodziców poprzez komunikat. Nie ma ferii zimowych.
 • Co serwuje się uczniom na obiad w stołówce szkolnej?
 • We Włoszech króluje oczywiście pizza i makarony. Ale również cenią sobie Sycylijczycy owoce morza. Miałyśmy tam również okazję jeść czarny makaron barwiony barwnikiem pozyskiwanym z kałamarnicy lub mątwy. Przezabawnie wygląda się po zjedzeniu tego dania. Usta, język i zęby stają się na jakiś czas czarne. Dzieci idą jednak do domu na lunch. W szkole nie funkcjonuje stołówka.
 • Jaka skala ocen obowiązuje?
 • We Włoszech najgorsza ocena, jaką można złapać to 2 a najlepsza to 10. Do tego dodam, że oceny od 2 do 5 to zwyczajne polskie jedynki. Dopiero od szóstki zaczynają się oceny pozytywne. Na dodatek można otrzymać różne wariacje stopnia, dla przykładu: 5-, 5+, 5 1/2 (pięć i pół), 5/6.
 • W jakich zajęciach pozalekcyjnych uczniowie uczestniczą? 
 • W ubiegłych latach dzieci miały różne zajęcia pozalekcyjne, takie jak: kółko plastyczne, na którym realizowały różne prace projektowe, kółko teatralne, sportowe itp. W tym roku szkolnym z powodu kryzysu zajęcia pozalekcyjne nie odbywają się w ogóle, dzieci uczestniczą tylko i wyłącznie w zajęciach obowiązkowych. Po skończonych lekcjach po prostu wracają do domu.
 • Jakiej narodowości są dzieci uczęszczające do szkoły, którą Panie odwiedziłyście?
 • Do tej szkole uczęszcza duży odsetek dzieci z innych krajów. Widziałyśmy uczniów pochodzących z Afryki i Azji o egzotycznej urodzie. Miałyśmy również szczęście spotkać tam pięcioro polskich dzieci uczących się w tej szkole. Mimo że urodziły się we Włoszech – polscy rodzice pielęgnują w nich język ojczysty i potrafią się nim swobodnie posługiwać. Zresztą podobno Polakom przychodzi bardzo łatwo nauka włoskiego
 • A w jakich strojach chodzą uczniowie do szkoły?
 • W szkole, w której my byłyśmy, uczniowie nie noszą mundurków. Podobnie jak u nas dzieci ubierają się w swoje codzienne stroje.
 • Co się Paniom podobało najbardziej, a co najmniej?
 • Bardzo podobała nam się panująca atmosfera w szkole. Czułyśmy, że jesteśmy dla nich oczekiwanymi gośćmi, i że nasza obecność sprawia im radość. Czasami może trochę czułyśmy się zmęczone panującym hałasem, ale taka jest natura włoska – bardzo dużo mówią i są głośni.
 • Jak przyjmowano gości „COMENIUSA” w szkole?
 • W każdej klasie przyjmowano nas naprawdę bardzo serdecznie, a uczniowie przygotowali dla nas mnóstwo niespodzianek. Były to recytacje wierszyków, wesołe piosenki, koncerty muzyczne czy też laurki.
 • Co było dla Pań w najmilszym przeżyciem?
 • Najbardziej podobało nam się przedstawienie przygotowane na naszą cześć. Cała szkoła zebrała się w auli. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani. Usłyszeliśmy koncert flażoletowy w wykonaniu wszystkich dzieci oraz brawurowo wykonany utwór „Nel blu dipinto di blu” (pol. „W niebieskim pomalowanym na niebiesko”), popularnie zwana „Volare” („latać”) – najpopularniejszą piosenkę włoskiego piosenkarza Domenico Modugno. To jednocześnie jedna z trzech najpopularniejszych na świecie włoskich piosenek. Przygotowano dla nas też wiersze Jana Brzechwy w wersji polskiej i włoskiej. Tłumaczenia Brzechwy na język włoski wykonały polskie dzieci.Wzruszyłyśmy się, gdy zobaczyłyśmy, że w gabinecie dyrektora wisi portret Jana Pawła II
 • W której części Włoch leży Palermo?
 • Palermo leży na Sycylii – największej wyspie Morza Śródziemnego, na której znajduje sie czynny wulkan Etna.
 • Co można zobaczyć ciekawego w tym mieście?
 • Trzeba koniecznie zobaczyć dwunastowieczną katedrę (Cattedrale di Palermo) i Pałac Normanów, dziś siedzibę sycylijskiego parlamentu. Znajduje się w niej kaplica wybudowana w XII wieku przez Rogera II, władcę Sycylii. Koniecznie należy też zajrzeć do ogrodu botanicznego Garibaldiego oraz trzeciego pod względem wielkości teatru w Europie – Teatro Massimo. Ciekawym przeżyciem było również odwiedzenie wystawy lalek kukiełkowych. Sycylijski teatr lalek narodził się na przełomie XIX i XX wieku, a tematyka przedstawień obracała się wokół scen z eposów rycerskich, żywotów świętych i baśni. Teatr marionetek stanowił typową rozrywkę ludową. Lalki można kupić na licznych stoiskach z pamiątkami w Palermo i Katanii. W samym Palermo także i dzisiaj działają teatry marionetkowe. Niestety, nie udało się nam zobaczyć żadnego przedstawienia.
 • Co wywarło na Paniach w Palermo największe wrażenie?
 • Udaliśmy się na GÓRĘ MONTE PELLEGRINO, gdzie znajduje się wykute w skale Sanktuarium Św. Rozalii – patronki Palermo. Była ona samotniczką, poświęciła życie modlitwie za innych. Sycylijczycy wierzą, że uchroniła Palermo przed zarazą.
  Byłyśmy bardzo zdziwione, jak wielu Włochów odwiedziło nasz kraj do tej pory. Znają Gdańsk, Warszawę, Kraków i Wieliczkę. Uwielbiają nasze polskie pierogi.
 • Jak Panie oceniają podróż do Włoch. Jakie są jej edukacyjne i poznawcze
 • Podróż okazała się niezwykle cennym doświadczeniem. Mogłyśmy zobaczyć, jak pracują nasi włoscy partnerzy. Nawiązałyśmy wiele serdecznych kontaktów, które na pewno będą kontynuowane. Wspólnie opracowałyśmy też materiały na stronę internetową projektu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.