Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

,,W pustyni i w puszczy’’ to książka autorstwa Henryka Sienkiewicza. Opowiada o 14 letnim chłopcu Stasiu Tarkowskim i jego małej 8 letniej przyjaciółce – Nel Rawlison. Oboje mają tylko ojców, ponieważ ich matki zmarły. Są oni inżynierami i pracują przy budowie kanału Sueskiego.

Akcja powieści rozgrywa się w Afryce. Bohaterowie – Staś i Nel – zostali zmuszeni do odbycia długiej i męczącej podróży przez Afrykę. Dzieci pragnęły odwiedzić swoich opiekunów. Bardzo cieszyły się na tę podróż. Przed wyjazdem w prezencie od taty Nel dostaje dużego psa Sabę ,natomiast Staś sztucer. Gdy dzieci udają się w podróż zostają porwane przez Chamisa , Idrysa i Gebhra. Staś dowiaduje się, że zostali porwani do Mahdiego, który sprzeciwił się Anglikom wchodzącym na terytorium egipskie. Dzieci maja być okupem za Fatmę i jej dzieci- rodzinę Mahdiego. Wkrótce dzieciom oraz dwóm niewolnikom udaje się uciec. Muszą sobie radzić sami w środku dzikiej Afryki. Staś bardzo martwił się o Nel. Bał się , że dziewczynka nie wytrzyma trudów wyprawy. Dzieci miały wiele przygód. Pewnego dnia spotkały lwa. Chłopak zabił go, dlatego że umiał strzelać. Ale to nie był szczęśliwy koniec.
Polecam gorąco tę książkę. Autor zamieścił w powieści wiele opisów afrykańskiej przyrody, w przypisach podał łacińskie nazwy egzotycznych roślin i zwierząt. . Lektura jest bardzo stara ,ponieważ została napisana 102 lata temu, ale ciągle popularna. Można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.

 

 

 
Jakub Dydymski kl. Vc

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.