Gazetka SMS – wydanie z marca 2014

„Wiosna tuż, tuż…”

 

Choć raz deszcz pada,

choć raz słońce świeci,

to już z daleka

bocian do nas leci.

 

Kwiaty wszędzie rosną,

wokół kwitną drzewa

i już polny skowronek

wiosenną pieśń śpiewa.

 

To już koniec złej zimy,

więc Do widzenia!

jej wszyscy mówimy.

 

(Natalia Oszmałek, Malwina Juchiewicz, Ania Konarzewska, kl. IVa)

 Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej

W dniu 20 marca 2014 roku odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV- VI. Na poziomie klas szóstych pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Kaszubowska z klasy VIA, która zarecytowała wiersz Kazimierza Jakuba Węgrzyna „Kto nie potrafi kochać”, spośród uczestników klas piątych pierwsze miejsce przyznano Krzysztofowi Skrobale (VC) za recytację wiersza Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka (II)” , a z klas czwartych Katarzynie Kleszcz z (IVB), która zaprezentowała wiersz Juliusza Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. II miejsce przyznano Aleksandrze Kmieciak z klasy VC (wiersz K. K Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę”) oraz Łukaszowi Witasikowi ( K. J. Węgrzyn „Hymn o Rzeczypospolitej”), natomiast III miejsce przypadło w udziale Zuzannie Lewandowskiej z klasy VIB. Postanowiono też wyróżnić następujących recytatorów: Alinę Juchiewicz z VIA, Agnieszkę Palczewską z IVB oraz Piotra Narajowskiego z IVC.

 

Rozmowa z Jakubem Kosickim, uczniem lasy 5c i pasjonatem ogrodnictwa

Zacząłeś już prace ogrodowe?

Tak. To już właściwa pora, by zacząć uprawiać ogród. Przecież zaczęła się wiosna.

Skąd wzięła się Twoja pasja, zwykle dzieci nie lubią prac ogrodowych? Już kiedy byłem bardzo mały, jeździłem z babcią na działkę. Babcia wydzieliła mi mały kawałek ziemi i pozwoliła, abym uprawiał go sobie według własnego uznania. Najpierw była to świetna zabawa, która przerodziła się w pasję trwającą już cztery lata.

Jakie rośliny uprawiasz w swoim ogrodzie?

Najczęściej pomidory, ale także różne inne warzywa, poza tym bardzo lubię uprawiać kwiaty.

W jakiej porze roku jest najwięcej pracy w ogrodzie? Najwięcej pracy jest latem. Trzeba dbać o zasadzone

rośliny, przerywać je, by lepiej rosły, wyrywać chwasty, podlewać, zwłaszcza, gdy jest susza

Co najbardziej lubisz w tej pracy?

Wszystko lubię,, co jest związane z uprawą roślin, ale to co robię, zależy od dnia, od pogody.

Rodzice cieszą się, że masz taką pasję?

Tak, bardzo, nawet kupili mi małą szklarnię, abym mógł rozwijać swoje zainteresowania.

Co już zasiałeś w ogrodzie?

Zasiałem już marchew, rzodkiewkę, sałatę, pietruszkę i różne kwiaty. Zawsze najwcześniej sadzę rzodkiewkę, a najpóźniej pomidory.

Jakie masz rady dla początkujących ogrodników w Twoim wieku i młodszych?

Aby uprawiać warzywa, kwiaty, trzeba przede wszystkim znaleźć nasłonecznione miejsce, a następnie przygotować dobrze glebę. Jak to zrobić, można się dowiedzieć z różnych poradników dostępnych w księgarniach. Warto wiedzieć, że różne warzywa, a przede wszystkim kwiaty potrzebują często innego nasłonecznienia i innej gleby. Nie można wszystkich roślin traktować tak samo. Kiedy będziemy mieć już taką wiedzę, można przystąpić do ich siania i sadzenia.

Dziękuję za rozmowę. Życzę Ci wielkich plonów w tym roku w postaci warzyw, owoców i kwiatów.

Rozmawiała Marysia Banasiak, kl. VC

POŚMIEJMY SIĘ!!!

Mała dziewczynka stoi na ulicy i płacze, ludzie ją pytają:

– Dlaczego płaczesz?

– Bo się zgubiłam,

– A jak się nazywasz?

– Nie wiem.

– A jak się nazywa twoja mama?

– Nie wiem.

– A swój adres znasz?

– Tak: wu-wu-wu-kropka-basia-kropka-pe-el

 Z gwarą poznańską „za pan brat”

Konkurs GWARY POZNAŃSKIEJ

W dniu 27 marca 2014 roku odbył się Szkolny Konkurs Gwary Poznańskiej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV- VI. Zaprezentowali przygotowane przez siebie scenki z codziennego życia, posługując się słownictwem z zakresu gwary poznańskiej, wykorzystując różne rekwizyty i stosowne stroje. Jury konkursowe w skład, którego weszły panie: Kornelia Cichocka, Aleksandra Osińska i Krystyna Sładkowska, wysoko oceniło przedstawienia uczniowskie, zarówno umiejętności aktorskie uczestników jak i znajomość gwary poznańskiej, a poza tym dodatkowo jurorki świetnie się bawiły.

I miejsce – VIB (pierwszy zespół)

II miejsce- VC

III miejsce- VIA i VIB (drugi zespół)

wyróżnienie otrzymała- kl. IVB

Dwa pierwsze zwycięskie zespoły uczestniczyły w dniu 2 kwietnia 2014 roku Międzyszkolnym Przeglądzie Gwary Poznańskiej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 80 w Poznaniu. Występ naszych uczniów bardzo się podobał. Uczestnicy imprezy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek oraz słodycze.

SCENKA z życia poznańskiej rodzinki

(zaprezentowana przez klasę VC)

Monika: – Co tak późno?

Kuba: – Maryśka, wyobraź sobie, że kiedy wracaliśmy do domu naszą furą, złapały nas szkieły. Myśleli, ze jesteśmy jakimiś szaberami albo ochlapusami.

Monika: – Zamiast furą, trzeba było jechać bimbą.

Kuba :- Nie szpycej tak na mnie z winkla, kobieto, nie byłem nałojony.

Mateusz:- Mama, żebyś widziała, jakie fefry miał tata i jak się klamkował.

Kuba:- Tej, Mateusz, nie kielcz się jak do syra, tylko rug, cug, przynieś z fury kaste ze sprawunkami.

Monika:- A to co? Lajsnąłeś sobie nowy kluft? Skąd miałeś bejmy? Przecież ja ci nie dałam.

Kuba: -Uszparałem sobie.

Monika: – Bieda się hejbła.

Mateusz: – Mama, a co będzie na obiad? Zjadłbym sobie szagówki i ajntopf ze schabasem.

Kuba : – A ja plendze z bedkami.

Monika: – Na obiad dostaniecie gzik z pyrami i ślepe ryby. Nie możecie ciągle jeść tylko plendzy i szagówek, bo będziecie wyglądać jak te klofty, ale na deser dostaniecie sznekę z glancem.

Kuba: – No, pitraś ten obiad Marynia, pitraś, bo kręcisz się w te i wefte i nic z tego nie ma, a głodny jestem jak wilk.

Monika: – Mateusz, idź no do sklepu, przynieś szabelkę i pyrki. A jak wrócisz, pościelisz wreszcie wyro. A ty zdyjm ten mantel, myckę i załóż laczki. Idę robić obiad.

………………………………………………………………………………….

Monika: – No nie, zamiast wysprzątać antrejkę, to jak zwykle siedzisz na ryczce i czytasz te pierdoły. Ty mosz ale rułe. Nic cię nie obchodzi. Wyniósłbyś te klunkry, bo się przez nie wykopyrtnąć można.

Kuba: Nie bryncz, Marynia. Parz, jaki globusik ci lajsnąłem i do tego fajne glazejki. Nie jestem nyrolem. Możesz się teraz pindaczyć.

Monika: – Ady idź, nie blubraj tyle. Wynieś w końcu tę gemyle.

………………………………………………………………………………….

Mateusz: – Przyniosłem ci to, o co prosiłaś. Pyrki są w tytce. Przytaśtałem jeszcze korbola i flaszki z sokiem z hyćki.

Monika: – Nie świgej tak tym korbolem. Łe!!! Uślumprałeś mi dyrdok, a dopiero go sobie lajsnęłam. Ale z ciebie gilejza!!! Przynieś z dworu wymborek., muszę tą żyburę wylać.

Mateusz: – Nie chciałem, to kociamber mi wszedł pod giry i prawie się wykopyrtnąłem.

Monika: – No, a jak tam w szkole?

Mateusz: – Jakoś lekcje przepękałem, chociaż pani mnie od rojbra wyzywała. Nie wiem, czemu, przecież nic nie zrobiłem.

Monika: – Nie wierzę ci. Z ciebie jest niezły szpuniok. Skąd masz tego binksa? Biłeś się z kimś?

Mateusz: – Coś ty, mama. Nie jestem żaden rojber, ale jak ktoś ma kalafę od ucha do ucha, to nie wytrzymuję.

Monika: – Ale widzę, że to ty dostałeś po kluce. A poza tym uczesz się, bo wyglądasz jak jaki jaźwiec. No już dobrze, rychtujcie się i siadajcie do stołu.

………………………………………………………………………………….

Kuba: – Dobry ten gzik z pyrami.

Mateusz: – Ajntopf ze schabasem też.

Monika: – Ale mocie smaka. Spucnęliście wszystko. Tu macie jeszcze szneki z glancem i klymki. Ino jedzcie.

Kuba: – Dobry obiad, ale jestem nabąbany. Teraz idę garować.

Mateusz: – Ja też.

Monika: – Ale z was nygusy. Poruta mieć takich chłopów. Nie pójdziecie do wyra, ale na przechadzkę. To wam dobrze zrobi. Teraz będziecie garować, a potem po nocy będziecie kusić. Rychtować się , rychtować!!! Wciągajcie katany.

Mateusz: – A może pojedziemy do kintopu? Fajny film grają.

Kuba: – Pojedziemy dryndą.

Monika: – Przecież kintop jest w naszym fyrtlu, a nie gdzieś na hubach, to po co będziemy bejmy wydawać na dryndę. Jeszcze nie dostałam szplina. Pójdziemy na szage.

Franek, zaklucz drzwi!!! Wiaruchna, idziemy!!! No, rug, cug!!

(autorzy scenki: uczniowie klasy VC- Monika Jułga, Jakub Kosicki, Jakub Niklas, Mateusz Matuśkiewicz i wychowawczyni Krystyna Sładkowska)

 

NAJPIĘKNIEJSZA WIOSNA W SZKOLE

W pierwszy dzień wiosny odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski na najciekawsze przebranie za WIOSNĘ. Wzięły w nim udział klasy IV- VI oraz klasy 2B i 2D. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem w projektowaniu strojów. Wykonanie i prezentacje oceniali przedstawiciele wszystkich klas wytypowani przez swoich kolegów.

 

pierwsze miejsce zajęła klasa 5C, drugie – 6A, trzecie- 6B, czwarte- 5A, piąte- 5b i 4b, szóste- 4b.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w wiosennej zabawie !!!!

 

CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA ZWIERZĄT LEŚNYCH

JELENIE I SARNY

Są to zwierzęta, które występuje w większości lasów liściastych oraz w borach. Jelenia można odróżnić od sarny po rogach, on je ma a sarna nie. Na ogół przesz cały dzień zwierzęta te są ukryte w głębi lasu, są one bardzo strachliwe. W czasie godów jelenie często toczą ze sobą walki. Zarówno jelenie jaki i sarny często w nocy wychodzą na polany, aby się paś. Sarny są bardzo macierzyńskie, nie opuszczają młodych przez okres dochodzący nawet do dwóch lat. Jelenie co roku zrzucają rogi, po których wyrastają nowe , z jednym „haczykiem” więcej. Zwierzęta te prowadzą aktywny tryb życia. Żyją głównie w stadach, ale jelenie są samodzielne i sarny z młodymi zdane są tylko na siebie w czasie niebezpieczeństwa. Zwierzęta te dożywają godziwego wieku . Kiedyś bardzo często polowano na nie, ale o dziwo dzisiaj są liczne, można je spotkać w prawie wszystkich lasach.

(notatka na podstawie Internetu)

 

 Szkolny Turniej Piłki Koszykowej 2014

W dniach 5.03. i 10.03.2014r., odbył się turniej piłki koszykowej. Udział wzięły klasy V i VI. Turniej rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Zdecydowaną przewagę, szczególnie we wzroście, miały klasy VI i to one wiodły prym w rozgrywkach.

Pierwsze miejsce w piłce koszykowej w roku szkolnym 2013/14 zajęła klasa VIA, drugie miejsce przypadło klasie VIB, a trzecie VA.

Wśród rzucających najlepszy okazał się :Damian Figlak z klasy VIA , który zdobył 22 punkty, drugi z kolei był Kacper Waltrowski z klasy VIA, jego wynik to 20 punktów, a trzecie miejsce zajął Mateusz Swoboda z klasy VIB z wynikiem 12 punktów. Spośród dziewczyn najlepszą okazała się Karolina Gattner z klasy VIB. Która uzyskała 10 punktów.

 

NASZA TWÓRCZOŚĆ

„Wiosna”

Wiosna tuż, tuż,

słychać fale mórz,

nad którymi latają wiosenne ptaki,

niektórzy mówią, że świat mały taki,

ale, gdy się w pamięć daleko spojrzy,

to się dojrzy,

że wiosną kwiaty rozkwitają

i rodzą się nowe zwierzątka,

na przykład takie jagniątka,

co po polu biegają

i wielką radość z tego mają,

a my razem z nimi się cieszymy

wiosną, słońcem, zielenią drzew

i chowamy za pazuchę nasz gniew.

Małgosia Pankowska, kl. IVA

 

„Już wiosna”

To już marzec,

ciepły wietrzyk lekko wieje

i białe kwiaty po sadach sieje.

 

Czasem jeszcze ziemię skropi

deszczyk drobny maczek- płaczek

a my na wiosnę mamy

coraz większy smaczek.

Słoneczko topi promieniami

ostatni śnieg na polach,

coraz wcześniej wstaje

i nadzieję wszystkim daje.

 

Spod ziemi się wychyla

pierwszy przebiśnieg,

i ptaki grają koncert

radosny na cześć wiosny.

Jakub Słoma, kl. VC

 

„Magiczna wiosna”

Gdy marcowe słonko zaświeci

dokoła robi się magicznie

i fiołki w lesie pachną ślicznie.

Gdy motylek do nich przyleci,

i zanuci miodną piosenkę o wiośnie,

która przyozdobiła ogrody

w zieleń drzew i biel pączków

dodając im niezwykłej urody,

świat jak za dotknięciem

czarodziejskiej różdżki

zmieni się w malownicze

pełne śmiechów dróżki.

Ola Kmieciak, kl. VC

 

„Wiosna tuż, tuż…”

Wiosna tuż, tuż…

już rozkwitają pąki białych róż.

Już widać bociana, co z ciepłych krajów wraca

I mówi: „Czeka mnie ciężka praca.

Wiosna powraca, trzeba gniazdo zbudować

i na żaby zapolować.”

Pierwsze przebiśniegi z ziemi wyjrzały

I z uśmiechem zimę pożegnały.

Zosia Franzkowiak, kl. IVA

 

KĄCIK MOLA KSIĄŻKOWEGO

pani bibliotekarka Joanna Szopka poleca ciekawą książkę

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”

Martin Widmark

Dziecięce zabawy przybierają różne formy w zależności od wieku, możliwości, a przede wszystkim wyobraźni bawiących się. Lassemu i Mai, bohaterom serii książek Martina Widmara wyobraźni z całą pewnością nie brakuje.

Lasse i Maja przyjaźnią się ze sobą , chodzą do jednej klasy oraz prowadzą biuro detektywistyczne, które wyposażone jest w fachowy sprzęt, zgromadzony w zaaranżowanym w piwnicy biurze- aparat fotograficzny, lornetkę, lusterko, szkoło powiększające, sztuczne nosy i peruki, latarki oraz sejf, w którym planują zamknąć zarobione pieniądze.Dzieci maja coś jeszcze! Mają nosa do interesów! Kiedy są ferie i trochę wolnego czasu, uczą się o tym, jak pracują złodzieje i policjanci.

W małym szwedzkim miasteczku Valleby, w którym mieszkają dzieciaki , często wydarza się coś niezwykłego, co wymaga interwencji pary młodych detektywów. Długie obserwacje i dociekliwość sprawiają , że wszystkie sprawy zostają doprowadzone do szczęśliwego zakończenia. Lasse i Maja nie rozwiązują zagadek drogą dedukcji. Oni biorą czynny udział w zdarzeniach.

Każda z książek oparta jest na tym samym schemacie. W miasteczku Valleby lub w jego okolicy dochodzi do niegroźnego przestępstwa. Ponieważ wszyscy pragną, aby wrócił spokój, należy wyjaśnić tajemnicze zdarzenie oraz znaleźć jego sprawcę. Bardzo energicznie pomagają w tym Lasse i Maja. Dzieci do zadania podchodzą fachowo i rzetelnie. Najpierw uważnie obserwują i badają wytypowanych podejrzanych, następnie analizują, łączą fakty i wreszcie demaskują przestępcę.

Nie można odmówić im spostrzegawczości, co powoduje, że swym działaniem wyprzedzają dorosłych. Tylko naprawdę świetni detektywi są w stanie tak powiązać wszystkie fakty i przesłanki, by z odważnych hipotez wysnuć odpowiednie wnioski.

W kolejnych książkach cyklu możecie przeczytać o ich pomysłowych śledztwach. Dzieciaki pojawiają się bowiem wszędzie, gdzie coś dziwnego i niepokojącego się dzieje. W muzeum, gdzie skradziono mumie, w hotelu skąd uprowadzono jamnika, w sklepie jubilerskim, z którego zniknęły diamenty, w pociągu, w szkole, w sklepie zoologicznym, na stadionie…

Miejmy nadzieję , że powstaną kolejne części cyklu. Nie tylko dorośli uwielbiają kryminały. Dzieci też lubią tajemnice i zagadki, przyjemny dreszczyk emocji, oraz trzymającą w napięciu lekturę.

 

Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai

• Tajemnica hotelu

• Tajemnica diamentów

• Tajemnica kawiarni

• Tajemnica cyrku

• Tajemnica mumii

• Tajemnica kina

Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai

• Tajemnica pociągu

• Tajemnica gazety

• Tajemnica szkoły

• Tajemnica złota

• Pamiętnik detektywa

• Tajemnica zwierząt

• Tajemnica meczu

• Tajemnica szafranu

• Tajemnica biblioteki

• Tajemnica miłości

• Tajemnica kempingu

Złota księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai

• Tajemnica galopu

• Tajemnica szpitala

• Tajemnica pływalni

 

Lista Przebojów

1. The Fox -Ylvis

2. Dvbbs & Borgeous – Tsunami 3. Enrique Iglesias feat Pitbull –

I am a Freak

4. Shakira – Can’t Remember To Forget You (feat. Rihanna)

5. Igor Herbut – Nie ufaj mi

6. Clean Bandit- Rather Be

7. DJ Antoine- House Party

8. Pharrell Williams- Happy

9. Icona Pop – I Love It

10. Pitbull ft. Ke$ha – Timber

  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.