Recenzja książek z przygodami Tsatsikiego

Moni Nilsson

„Tsatsiki i Mamuśka”

„Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic”

„Tylko Tsatsiki”

 

Tsatsiki to dość niezwykłe imię, ale chłopiec o tym imieniu Tsatsiki Johansson, bohater książek jest zupełnie zwyczajnym chłopcem, podobnym zresztą do was. Mieszka on w Sztokholmie razem z mamą , zwaną czule Mamuśką , która gra w zespole rockowym. Jego tata zaś jest poławiaczem ośmiornic, mieszka w Grecji i nawet nie wie o istnieniu swojego syna.

Tsatsiki podobnie jak wy ma masę problemów. Podkochuje się w koleżankach , ma kłopoty w szkole, nie zawsze potrafi porozumieć się z mamą . Kiedy go poznajemy skończył siedem lat i rozpoczął naukę w szkole, a to oznacza , że przybyło mu wiele obowiązków. W jego życiu pojawiają się nowe wyzwania, jak przyjaźń, miłość, ale również wielki wróg. Poza tym stara się zadziałać , żeby zalecający się do Mamuśki kolega z zespołu nie został przypadkiem jego nowym tatusiem. Przyznacie , że to zadanie niezwykle trudne dla siedmiolatka. Chłopiec ma nadzieję, że po wakacjach problem zniknie , bowiem wybiera się z Mamuśką do Grecji , aby poznać swego tatę. Trochę boi się tej podróży. Ma bowiem dobre wyobrażenie o swoim tacie i pragnie żeby jego marzenia się spełniły. Będą to pierwsze prawdziwe wakacje w jego życiu. Będzie nurkował, polował na ośmiornice, jeździł na osiołku. Takie są marzenia chłopca.

Czas nieubłaganie mija i Tsatsiki rozpoczyna trzecia klasę. Ma już teraz nie tylko Mamuśkę , ale też tatę , a właściwie dwóch. Jensa , z którym mieszkają oraz Tatę Poławiacza Ośmiornic. Chłopiec czuje się coraz bardziej dorosły. Zamiast treningów piłki nożnej rozpoczyna kurs tańca. Zapuszcza włosy i wraz z Perem Hammarem zakłada zespół rockowy. Jak na prawdziwego rockmena przystało cieszy się dużym powodzeniem u dziewczyn. Szybko jednak przekona się , że uczucia to rzecz zawiła…To nie wszystkie kłopoty chłopca. Musi on stawić czoło starszym prześladowcom, misi poradzić sobie ze śmiercią dziadka, zaradzić szkolnym konfliktom. Jest to trudne zadanie, zwłaszcza kiedy ma się tak mało lat.

Wierzę , że po lekturze tych książek z ochotą sięgniecie po kolejne części przygód Tsatsikiego.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaczytani. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.