Rozmowa z Jakubem Kosickim, uczniem lasy 5c i pasjonatem ogrodnictwa

Skąd wzięła się Twoja pasja, zwykle dzieci nie lubią prac ogrodowych?

Już kiedy byłem bardzo mały, jeździłem z babcią na działkę. Babcia wydzieliła mi mały kawałek ziemi i pozwoliła, abym uprawiał go sobie według własnego uznania. Najpierw była to świetna zabawa, która przerodziła się w pasję trwającą już cztery lata.

Jakie rośliny uprawiasz w swoim ogrodzie?

Najczęściej pomidory, ale także różne inne warzywa, poza tym bardzo lubię uprawiać kwiaty.

W jakiej porze roku jest najwięcej pracy w ogrodzie?

Najwięcej pracy jest latem. Trzeba dbać o zasadzone rośliny, przerywać je, by lepiej rosły, wyrywać chwasty, podlewać, zwłaszcza, gdy jest susza.

Co najbardziej lubisz w tej pracy?

Wszystko lubię,, co jest związane z uprawą roślin, ale to co robię, zależy od dnia, od pogody.

Rodzice cieszą się, że masz taką pasję?

Tak, bardzo, nawet kupili mi małą szklarnię, abym mógł rozwijać swoje zainteresowania.

Co już zasiałeś w ogrodzie?

Zasiałem już marchew, rzodkiewkę, sałatę, pietruszkę i różne kwiaty. Zawsze najwcześniej sadzę rzodkiewkę, a najpóźniej pomidory.

Jakie masz rady dla początkujących ogrodników w Twoim wieku i młodszych?

Aby uprawiać warzywa, kwiaty, trzeba przede wszystkim znaleźć nasłonecznione miejsce, a następnie przygotować dobrze glebę. Jak to zrobić, można się dowiedzieć z różnych poradników dostępnych w księgarniach. Warto wiedzieć, że różne warzywa, a przede wszystkim kwiaty potrzebują często innego nasłonecznienia i innej gleby. Nie można wszystkich roślin traktować tak samo. Kiedy będziemy mieć już taką wiedzę, można przystąpić do ich siania i sadzenia.

Dziękuję za rozmowę. Życzę Ci wielkich plonów w tym roku w postaci warzyw, owoców i kwiatów.

Rozmawiała Marysia Banasiak, kl. VC