Na Wzgórzu Świętego Wojciecha

Po lekcji, na której była akademia wraz z moimi kolegami, koleżankami i nauczycielami ze szkoły poszliśmy na tramwaj, skąd pojechaliśmy na Wzgórze Świętego Wojciecha na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Znajduje się tam do grób wielkiego patrioty, wybitnego prawnika, oraz co ważne, patrona naszej szkoły Jarogniewa Drwęskiego. Przed cmentarzem nasza pani wychowawczyni zaproponowała, abyśmy zobaczyli Pomnik Armii Poznań. Wszyscy chętnie się zgodzili i mogliśmy z bliska przyjrzeć się temu monumentowi.  Po pewnym czasie wróciliśmy na cmentarz. Niebawem przyszli uczniowie z innych szkół podstawowych i gimnazjów. Przy grobie patrona odbyła się ceremonia złożenia zniczy i kwiatów, a także pokłonienia się pocztów  sztandarowych z różnych szkół. Potem były recytacje wierszy i śpiewanie pieśni patriotycznych.  Następnie  pani dyrektor  Ewa  Baranowska wygłosiła krótkie przemówienie przypominające nam  zasługi  Jarogniewa Drwęskiego.

Po zakończeniu podniosłej uroczystości wszyscy rozeszli się do swoich szkół.

To była pouczająca wycieczka. Pierwszy raz byłem na Wzgórzu Świętego Wojciecha, ale wiem na pewno, że nie raz tam powrócę.

Michał Michalski

*****************

Dnia 6.11.2014 roku na Cmentarzu Zasłużonych Wiekopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu odbył krótki apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 69 w Poznaniu. Na apel zaproszono panią dyrektor Zespołu Szkół nr 8 – Ewę Baranowską, nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych nr 9, 26, 77, 90 oraz gimnazjum nr 53. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.30, odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie poczty sztandarowe zaproszonych szkół złożyły hołd i wieńce na grobie patrona Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego. Następnie uczniowie klasy 6b i chórek szkolny przedstawili krótki program artystyczny z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość zakończyło przemówienie pani dyrektor Ewy Baranowskiej, która wspominała patrona naszej szkoły,  a także życzyła wszystkim zebranym spędzenia Święta Niepodległości w gronie rodzinnym zajadając rogale świętomarcińskie.
Mikołaj Linkowski, kl 6b

Podczas  uroczystości wykonano szereg pamiątkowych zdjęć uczestników akademii   wraz z nauczycielami.  Możemy je obejrzeć w galerii.

Opracowała: Teresa  Rybicka