Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 69

 

Tradycją naszej szkoły stało się świętowanie Dnia Patrona, którym jest Jarogniew Drwęski- pierwszy prezydent niepodległego Poznania.

W tym roku obchodzono urodziny Patrona 5 grudnia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Chrystusa Sługi, którą w intencji Jarogniewa Drwęskiego i jego wnuczki Ewy Drwęskiej odprawił ksiądz proboszcz Marian Ciesielski.

Następnie odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci Patrona. Uczniowie klas VIA i VA wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali przedstawienie składające się z różnych scenek prezentujących działalność społeczną, polityczną i patriotyczną prezydenta oraz ukazujących najważniejsze momenty jego życia.

Ta część uroczystości zakończona została akcją charytatywną na wzór szlachetnych czynów Patrona na rzecz ludzi skrzywdzonych, mianowicie – zbiórką słodyczy dla dzieci z ubogich rodzin, które podarowane zostaną im z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wszystkich klas wykazali się empatią i hojnie podzielili się słodkimi pysznościami z innymi.

Obchody Dnia Patrona uwieńczył (już po raz ósmy) Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych pod hasłem: „Kochać Ojczyznę i wyrazić tę miłość w pieśni”, w którym wzięły udział klasy czwarte, piąte i szóste. Tradycja konkursu nie jest przypadkowa, wiąże się z działalnością Jarogniewa Drwęskiego, bowiem jedną z form jego ogromnej i szerokiej aktywności było przystąpienie przez niego w roku 1903 do Związku Kół Śpiewaczych, gdyż uważał on, że chóry i ruch śpiewaczy mają ogromne znaczenie w procesie wzmacniania tożsamości narodowej.

Konkurs rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Roty”. Uczniowie, prezentując się w zmaganiach konkursowych, zaśpiewali, m.in. takie pieśni jak: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko” , „Pierwsza Kadrowa”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Białe róże” czy „Ostatni mazur”. Wszystkie wykonania były na bardzo wysokim poziomie. Dzieci wykazały się wielką pomysłowością tworząc stroje, przygotowując choreografię i scenografię, a także grając różne role w przygotowanych przez siebie scenkach stanowiących tło do śpiewanych pieśni.

Jury konkursowe pod kierunkiem pani dyrektor Ewy Baranowskiej obradowało bardzo długo, by dokonać wyboru najlepszych wykonawców. Ostatecznie w konkursie zwyciężyła klasa VIC, która nie tylko zaśpiewała pieśń pt. „Ostatni mazur”, ale także wspaniale zatańczyła mazura, występując w pięknych biało- czerwonych strojach.

Wszyscy uczniowie, uczestnicząc w Konkursie Pieśni Patriotycznych i śpiewając pieśni tak drogie sercu naszego Patrona, oddali hołd jego pamięci, ucząc się jednocześnie od niego patriotyzmu i pamiętając przy tym o słowach poetów, że w pieśniach „jest cząstka naszej ojczyzny, wyraz miłości do niej pokoleń, które minęły, a które oddając za nią życie, przyniosły jej ocalenie”.

Krystyna Sladkowska

Zdjęcia i film Jakub Dydymski klasa 6c

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.