Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek”

Książka przedstawia prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, który w latach 1942-1945 towarzyszył żołnierzom 2.Korpusu Polskiego. Historia ta opowiedziana jest ustami weterana wojennego, który osobiście poznał niedźwiadka i jako dziadek relacjonuje swoje przygody własnej wnuczce.

Przygoda rozpoczyna się w Persji . Żołnierze kupili od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Nakarmili go i umieścili w swoim namiocie. Nadano mu imię Wojtek .Sprawiał on wiele zamieszania ,jednocześnie był źródłem wielu radości. Bardzo szybko stał się ulubieńcem całego batalionu, pocieszycielem w trudnych wojennych momentach. Niedźwiadek uwielbiał kąpiele, boks i zapasy były jego ulubionymi zabawami. Szybko przyzwyczaił się do podróży wojskowa ciężarówką. Ponieważ apetyt mu dopisywał szybko stał się wielki niedźwiedziem brunatnym .
W grudniu 1943 roku wraz ze swoimi kolegami żołnierzami Wojtek dotarł do Europy. Tam bohaterski niedźwiadek uczestniczył w działaniach wojennych. W trakcie przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał pociski artyleryjskie.
Aby go uhonorować podobiznę jego umieszczono na oficjalnym emblemacie kompanii.
Po zakończeniu wojny żołnierze wraz z Wojtkiem przenieśli się do Szkocji. Rozjechali się po świecie , a Wojtek zamieszkał w ZOO w Edynburgu. Jego towarzysze odwiedzali go wielokrotnie. Miś słysząc dźwięk polskiej mowy podobno unosił łeb i mruczał przyjaźnie. Oni zaś wielokrotnie , ku przerażeniu obsługi ogrodu, wchodzili do klatki , by raz jeszcze pobawić się ze swym przyjacielem. Wojtek przeżył w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat.
Książka napisana jest bardzo barwnym językiem. Oprócz barwnych i zabawnych ilustracji wykonanych przez Ireneusza Wolińskiego dołączone są jeszcze prawdziwe zdjęcia przedstawiające Wojtka w czasie swojego armijnego życia. Pozycja ta to mieszanka pouczających faktów i zabawnych opowieści. Jednocześnie pokazuje nam jak zwierzę, tak po prostu, bez tresury, bez treningów zaprzyjaźnia się z człowiekiem, z którym wspólnie zmaga się z wojenną codziennością.
Jest to książka ciekawa, pełna humoru i pomimo poważnej tematyki bardzo pogodna i ciepła.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.