Wycieczka klasy 5b do Kórnika

W piątek 23.10.2015 odbyła się wycieczka do Kórnika. Uczestniczyła w niej klasa Vb pod opieka wychowawczyni -pani Barbary Słowińskiej i mamy naszej koleżanki- pani Iwony Rolek .W cudnych nastrojach wyruszyliśmy spod szkoły. W ciągu dwudziestu kilku minut dotarliśmy do celu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od „Ucha Igielnego” czyli wąskiego przejścia prowadzącego z rynku w Kórniku do nieistniejącej już drewnianej synagogi żydowskiej. Prowadzący do niej pasaż, znajdujący się między dwoma kamienicami, ma 10 metrów długości i zaledwie 1,5 metra szerokości( stąd jego nazwa) .Nad jego bramą zachował się oryginalny napis w językach hebrajskim i niemieckim. Następnie dotarliśmy do neogotyckiego kościoła pochodzącego z XV wieku .Później udaliśmy się do arboretum, czyli ogrodu dendrologicznego założonego w pierwszej połowie XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego. Na 40 ha znajduje się ok. 3 tysięcy wspaniałych drzew i krzewów, w tym kilkusetletnie dęby, buki i lipy. Spośród wszystkich drzew szczególne wrażenie zrobił na nas cypryśnik błotny z niezwykłą budową korzeni, które wyrastają nad glebą. Po krótkiej przerwie, nasyceni wyruszyliśmy zwiedzać Zamek .Ta przepiękna budowla wzniesiona została najprawdopodobniej już w XV w, ale od tamtej pory była kilkukrotnie przebudowywana. Obecną formę nawiązującą do stylu neogotyku zawdzięcza swojemu najsłynniejszemu właścicielowi, czyli Tytusowi Działyńskiemu. To właśnie on postanowił przekształcić zamek w obiekt użyteczności publicznej, tworząc w nim bibliotekę i muzeum i właśnie taką funkcję pełni on także dzisiaj. Jednym z najbardziej charakterystycznych eksponatów, które zrobiły na nas ogromne wrażenie jest portret słynnej Białej Damy, czyli Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. W XIX w. narodziła się legenda, że tuż przed północą Teofila schodzi z obrazu i przechadza się po zamku, a następnie rycerz na czarnym koniu zabiera ją na przejażdżkę po parku. Ostatnim etapem wycieczki była ławeczka Wisławy Szymborskiej . Ławeczka z poetką i kotem stoi przy promenadzie im. Wisławy Szymborskiej nad jeziorem Kórnickim, niedaleko domu, w którym się urodziła. Wycieczka bardzo mi się podobała, uważam, że dużo z niej wynieśliśmy.
Nadia Matuszkiewicz, klasa 5b

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.