140. rocznica urodzin Patrona Szkoły

Świętowanie 140. rocznicy urodzin Jarogniewa Mikołaja Drwęskiego rozpoczęło się w poniedziałek 7 grudnia uroczystą Mszą św. w jego intencji. Dnia 9 grudnia 2015 w obchody tego święta odbywały się w szkole. Swoją obecnością zaszczycił nas sam wiceprezydent Poznania Pan Mariusz Wiśniewski, Pan Profesor Waldemar Łazuga, Pan Bartosz Zawieja – Radny Miasta Poznania, proboszcz parafii Chrystusa Sługi Marian Cisielski, Pan Filip Olszak – Przewodniczący Rady Osiedla św. Łazarza, Pani Maria Łazarz – przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla św. Łazarza oraz wielu innych znamienitych gości. Wydarzenie to było podzielone na dwie części: oficjalną i artystyczną.

Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie chóru szkolnego, który zaśpiewał utwór „ 11 listopada”. Zaproszeni goście zostali przedstawieni i przywitani gromkimi brawami, po chwili wszyscy zaśpiewali hymn Polski. Następnie pani dyrektor Ewa Baranowska zabrała głos. Mówiła o Eugeniuszu Olechowskim, rzeźbiarzu, twórcy popiersia Drwęskiego znajdującego się w naszej szkole. Potem głos zabrał pan Profesor Waldemar Łazuga. On opowiedział o Jarogniewie Drwęskim, o jego zasługach dla Poznania i Wielkopolski oraz o swojej książce. Nasz Patron miał bardzo ciekawą pracę, pracę wymagającą olbrzymiego poświęcenia, pracę pełną trudów oraz wyzwań. Prezydent Mariusz Wiśniewski wręczył nagrodę Ilonie Krzywiak za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie pt: ,,List do Jarogniewa Drwęskiego”.
Na zakończenie tej części chór zaśpiewał hymn szkoły „ Lipowa Drogą’’.

Częścią artystyczną było przedstawienie zatytułowane „ Twoje imię na zawsze z nami – wspomnienia patrona, ambasadora polskości, człowieka myśli i czynu’’. Scenariusz był autorstwa pani Kornelii Cichockiej, a wystawiła go klasa 6b. Na początku na scenę wyszły trzy dziewczynki, które pięknie recytowały prolog. Potem pojawiły się narratorki – pierwsza znich mówiła tytuły aktów, druga czytała fakty biograficzne o patronie dotyczące danej sceny. Pierwszy akt przedstawiał czasy szkolne Jarogniewa. Na scenę wyszli młodzi aktorzy grający jego kolegów z młodych lat. Koledzy nazywali się Henryk, Alfred i Tadzik. Czekali na Jarogniewa, który był przewodniczącym ich kółka samokształcącego. Scenka zakończyła się wycieczką do redakcji miesięcznika.
Akt drugi przedstawiał naradę panów z ZTK dotyczącą losów targów, które dopiero miały być utworzone. W tym samym akcie prezydent Poznania spotkał się z Władysławem Sejdą i przekonywał go, że targi są dobrym pomysłem. Potem Jarogniew wraz z żoną Izabellą przy obiedzie próbowali wymyślić odpowiednią nazwę dla przyszłych Targów Poznańskich.
W akcie czwartym mieliśmy okazję wysłuchać fragmentu przemówienia Jarogniewa. Nasz patron był naprawdę wspaniałym mówcą. Myślę, iż jego przemówienia byłyby naprawdę bardzo chętnie słuchane przez poznaniaków nawet dziś. W akcie piątym przysłuchiwaliśmy się rozmowie Izabeli z Jerzym najstarszym synem, tuż po śmierci Patrona.
W epilogu jeszcze raz usłyszeliśmy o wszystkich zasługach naszego patrona.

Obchody były naprawdę wspaniałe i sądzę, że zarówno nauczycielom jak i uczniom przypomniały jak wiele dla Poznania zrobił nasz patron, pierwszy prezydent Poznania po wojnie, prawdziwy patriota – Jarogniew Mikołaj Drwęski.
Pracę przygotowała Katarzyna Kleszcz z klasy 6b.

Zdjęcia Jakub Katulski 6b

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.