,,Krzyżacy’’ Henryk Sienkiewicz

Powieść ,,Krzyżacy’’ Henryka Sienkiewicza opowiada o losach Zbyszka z Bogdańca, rycerza, któremu Zakon Krzyżacki zabił bliskich. Bohater szuka zemsty, pragnie pomścić swoich bliskich.
Książkę rozpoczyna biesiada głównego bohatera i jego stryja Maćka z Bogdańca w gospodzie w Tyńcu. Niespodziewanie przyjeżdża tam także dwór księżnej mazowieckiej. Zbyszko zakochuje się w Danusi Jurandównie i szybko składa jej rycerską przysięgę. Jadąc do Krakowa, rycerz znieważa krzyżackiego posła i zostaje skazany na karę śmierci, przed czym wybawia go właśnie Danusia. Następnie chłopak wyjeżdża ze stryjem do rodzinnej osady, gdzie spotyka Jagienkę, z którą się kiedyś wychowywał. Bohater zakochuje się także w niej… Ostatecznie Zbyszko i Danusia biorą potajemny ślub, mimo, że jej ojciec, wielki wojownik i pogromca Krzyżaków, Jurand ze Spychowa nie wyraża zgody. W wyniku podstępu Zakonu Danusia wyjeżdża i zostaje uprowadzona…
Bardzo ciekawa i piękna powieść Henryka Sienkiewicza, zdobywcy Nagrody Nobla i wielkiego polskiego pisarza, opowiada nam o miłości . Napisana została by przeciwstawić się germanizacji, pokrzepić naród oraz przypomnieć mu o jego dawnych czasach świetności. Książka została przetłumaczona na 25 języków, a na jej podstawie został nakręcony film, który jest przy okazji najbardziej dochodową produkcją w historii polskiej kinematografii i ekranizacją o największej oglądalności nie tylko w kraju (32 315 395 mln. osób), ale też za granicą(ok 35 mln. osób).

 

Jakub Dydymski G53

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaczytani. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.