„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery

„Mały Książę” to książka o ludzkim życiu, napisana w konwencji fantastycznej.
To niesamowicie urocza powieść o małym chłopcu, który wyrusza w podróż chcąc znaleźć przyjaciela.
Akcja rozgrywa się na planetach, w nieznanym układzie słonecznym. Poszczególne światy, są tajemnicze i magiczne. Król, Pijak, Latarnik i Bankier to postaci , które podczas swej wędrówki spotyka nasz bohater. Ich rozmowy są bardzo interesujące i dotyczą zasadniczych kwestii moralnych. Król w doskonały sposób uosabia ludzi, którzy zawsze podporządkowują sobie innych i nade wszystko cenią sobie władzę. Próżny jest przykładem człowieka koncentrującego się jedynie na sobie. Latarnik to typ człowieka pracowitego. Bankier to człowiek uważający dobra materialne za najważniejsze.
W książce występują również postaci symboliczne, jak lis i róża. Róża to symbol pięknej kobiety, miłości, ale także próżności. Nie jest ona ideałem. Posiada bowiem określone wady. Rozmowy chłopca i róży uświadamiają nam , że człowiek powinien zrozumieć, że kocha się nie za piękno lecz również za wady, słabości i popełniane błędy. Podobnie jest z przyjaźnią. Nie możemy tylko brać. Powinniśmy również dawać. Od lisa chłopiec uczy się, czym jest prawdziwa przyjaźń, na czym ona polega. Zaczyna rozumieć, że każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za drugą osobę
Historia chłopca została skonstruowana w naprawdę godny podziwu sposób, a mianowicie na zasadzie dwóch światów: świata wartości dziecka i dorosłego człowieka. Podróże Księcia uczą i nas, iż wartościami nadrzędnymi w życiu są przyjaźń, miłość, odpowiedzialność, wierność ideałom, dobroć i szacunek okazywany innym.
„Mały Książę’’ to ogromnie popularna książka, przetłumaczona na ponad 270 języków i sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy! Wydana została podczas II wojny światowej. Jej autor był pilotem myśliwca i zginął półtora roku po jej wydaniu.

 

Jakub Dydymski G53

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zaczytani. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.