KOLEJE WOLNOŚCI 1939-2019 WIELKOPOLANIE W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej. Z tej okazji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Kolejami Wielkopolskimi oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu przygotowało specjalną atrakcję o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym – „Wielkopolanie w Kampanii Wrześniowej 1939 r.”.
W dniach od 1 do 4 października 2019 r. po szlakach kolejowych Wielkopolski jeździł specjalny pociąg retro – stare, drewniane wagony ciągnięte przez prawdziwy parowóz. Pociąg kursował codziennie inną trasą – w innym kierunku Wielkopolski, zatrzymując się na kolejnych stacjach.
Uczniowie z klas 6a,6d,8b i 8c wzięli udział w tym historycznym projekcie. Wsiedliśmy do pociągu retro na Dworcu Głównym w Poznaniu i odbyliśmy podróż do Pobiedzisk.
Podczas biegu pociągu przeprowadzona była specjalna lekcja. Poprowadziły ją osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżały uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat.
Do Pobiedzisk jechaliśmy historycznym składem pociągu, natomiast w drogę powrotną udaliśmy się najnowszym pociągiem Kolei Wielkopolskich!
Warto dodać, że tego rodzaju wydarzeń nie organizuje żadne województwo!
Koleje Wolności ruszyły po raz pierwszy w 2018 r. z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. To kilkudniowe wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i dlatego w tym roku ponownie zorganizowano to historyczne przedsięwzięcie.
Przeżyliśmy interesującą przygodę, poczuliśmy niezwykłą atmosferę tragicznego września 1939 roku. Ta lekcja historii była bardzo odmienna i dobrze ją zapamiętamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.