100. rocznica śmierci patrona szkoły Jarogniewa Drwęskiego

14 września 2021 roku był wyjątkowym dniem dla naszej społeczności szkolnej. Inaugurował szereg wydarzeń zaplanowanych w kalendarzu Szkoły Podstawowej nr 69, które sprawią, że nasz patron pozostanie obecny w umysłach i sercach wychowanków.

W kościele parafialnym pw. Chrystusa Sługi odbyła się Msza Święta z okazji 100. rocznicy śmierci patrona naszej szkoły, Jarogniewa Drwęskiego. Mszę celebrował proboszcz Rafał Czerniejewski. W uroczystości wzięła udział dyrekcja szkoły, Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski oraz uczniowie klasy V b i VI a pod opieką pani Elżbiety Górskiej i pana Alana Kardyki.

Po Mszy Świętej w szkole odbył się apel poświęcony patronowi Jarogniewowi Drwęskiemu, w którym uczestniczyła pani dyrektor Dorota Matuśkiewicz oraz wybrani przedstawiciele poszczególnych klas. Uroczystość przygotowali uczniowie klas VIII: Emilia Stypa, Klara Rybicka, Mateusz Janusiewicz i Kacper Jankowski pod opieką nauczyciela historii, pana Jacka Osińskiego. 

Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu św. Wojciecha, przy grobie Jarogniewa Drwęskiego miała miejsce uroczystość poświęcona 100. rocznicy jego śmierci. Towarzyszyły jej poczty sztandarowe Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz zaproszonych szkół: Szkoły Podstawowej nr 77, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 26. W uroczystości wzięli udział liczni reprezentanci władz miejskich na czele z Prezydentem Miasta Poznania, panem Jackiem Jaśkowiakiem oraz wiceprezydentem, panem Mariuszem Wiśniewskim. Przemówienia na temat patrona szkoły wygłosili: pan Jacek Jaśkowiak oraz pani dyrektor Dorota Matuśkiewicz. Złożono kwiaty na grobie Jarogniewa Drwęskiego. Chwilę tę uświetnił występ szkolnego chóru pod batutą pani Beaty Pankowskiej. Nad przebiegiem tej części obchodów czuwał pan Alan Kardyka. Uroczystościom towarzyszył poczet sztandarowy szkoły w składzie: Ignacy Sarnecki, Paulina Grześ, Marta Kaczmarczyk. 

Kolejną, ważną częścią obchodów upamiętniających imię patrona szkoły, była ogólnopolska konferencja naukowa, organizowana przez Wydział Historii UAM, pt.: Poznań i Wielkopolska 100 lat po śmierci Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego Prezydenta Miasta Poznania w niepodległej Polsce. Nowe spojrzenia.

W I części konferencji, która odbyła się w Bazarze Poznańskim, uczestniczyła klasa VIII b pod opieką pani Joanny Kaszyńskiej i pani Sylwii Rosińskiej. Rozpoczęła się ona od wystąpień Prezydenta Miasta Poznania, pana Jacka Jaśkowiaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pana Marka Woźniaka oraz Starosty Poznańskiego, pana Jana Grabkowskiego. Następnie wysłuchaliśmy wykładów prof. dr. hab. Waldemara Łazugi, prof. UAM dr. hab. Przemysława Matusika oraz prof. UAM dr. hab. Damiana Szymczaka, wybitnych historyków i znawców Jarosława Drwęskiego. 

Prelegenci przybliżyli nam postać patrona jako męża i ojca. Szczególnie dużo uwagi poświęcono Jego osiągnięciom i dokonaniom dla Miasta Poznania oraz znaczeniu prezydentury dla całego kraju. 

W II części konferencji, która odbyła się w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus, wzięła udział klasa VIII a pod opieką pani Kornelii Cichockiej i pani Joanny Kaszyńskiej. Wysłuchaliśmy referatów m. in. dr. Mariusza Menza, prof. UAM dr. hab. Macieja Michalskiego, a następnie miała miejsce dyskusja. Uczniowie poznali fakty związane m.in. z rozwojem Uniwersytetu Poznańskiego oraz wybrane aspekty historyczne okresu międzywojennego.

Ostatnią odsłoną tego doniosłego wydarzenia był wyjątkowy wieczór w Teatrze Polskim, gdzie uczestnicy konferencji, jak i zaproszeni nauczyciele, mogli obejrzeć jednoaktówkę pt. „Reni”, sztukę napisaną przez Jarogniewa Drwęskiego i wystawioną w tymże teatrze w 1898 r. Współczesną jej wersję wyreżyserował Piotr Kaźmierczak. Dzięki niej wspomnieliśmy patrona od strony Jego zainteresowań artystycznych i literackich.

Uczniowie naszej szkoły, aktywnie uczestnicząc w tym projekcie, będą pamiętali o wielkich zasługach pierwszego prezydenta Poznania w niepodległej Polsce, do których należały m.in.: organizacja polskiej administracji, otwarcie pierwszej uczelni wyższej w Poznaniu, przejęcie przez Polaków Opery i Biblioteki Raczyńskich oraz inauguracja w 1921 r. pierwszego Targu Poznańskiego, a także wiele innych. 

Tego dnia nasi uczniowie szczególnie odczuli powagę i znaczenie postawy patriotycznej i obywatelskiej. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.