Poznań pamięta o prezydencie Jarogniewie Drwęskim

Znicze pamięci i wiązanki kwiatów złożono we wtorek na grobie pierwszego po zaborach prezydenta Poznania Jarogniewa Drwęskiego z okazji 101. rocznicy śmierci wielkiego patrioty i społecznika. Organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 69, która nosi imię Jarogniewa Drwęskiego.

Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji śp. prezydenta Jarogniewa Drwęskiego w kościele św. Wojciecha, którą odprawił proboszcz ks. dr Trojan Marchwiak. Następnie uczestniczy przeszli na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie spoczywa Jarogniew Drwęski.

Hołd zmarłemu w imieniu Prezydenta Miasta Poznania oddał Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemysław Alexandrowicz i Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty Wiesław Banaś. Kwiaty na grobie w imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty złożyła Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Maria Jedlińska-Pyssa i starszy wizytator Hanna Rajcic-Mergler, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 Tomasz Woźniak wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców Dagmarą Kapitaniuk-Pertek, a także harcerze z 24 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych AWANGARDA i uczniowie poznańskich szkół.

– Podczas dzisiejszej uroczystości przywołano niezwykłe słowa prezydenta Jarogniewa Drwęskiego: „Tracić siebie dla drugich, to odnajdywać samego siebie”, które idealnie oddaję jego życiowe losy. Choć był prezydentem przez 3 lata, zapisał się w kartach historii miasta m.in. jako: współtwórca Międzynarodowych Targów Poznańskich i Uniwersytetu Poznańskiego, uruchomił Operę Poznańską, przejął dla miasta Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polsk. Jako prezydent miasta darzony był powszechnym uznaniem, a zmarł w wieku 45 lat w dniu 14 września 1921 roku i jeszcze wiele lat po swojej śmierci był na ustach poznaniaków w okresie II RP – mówił nad jego grobem Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Przemysław Alexandrowicz.

Słowa uznania w kierunku młodzieży Zespołu Szkół nr 8, w którego skład wchodzi Szkoła Mistrzostwa Sportowego SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego, skierował w imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty skierowała Maria Jedlińska-Pyssa. Należy wspomnieć, że uczniowie placówki opiekują się grobem Drwęskiego przez cały rok i regularnie zdobywają medale mistrzostw Polski, a funkcjonujący na terenie placówki chór pod batutą Beaty Pankowskiej uświetnił uroczystość pięknym występem.

– Pragniemy pielęgnować pamięć o prezydencie Jarogniewie Drwęskim, aby funkcjonował w świadomości poznaniaków tak jak Cyryl Ratajski. Już 6 grudnia w rocznicy urodzin naszego patrona odbędzie się Miejski Konkurs Wiedzy o Prezydentach Miasta Poznania, a działające w placówce Koło Teatralne wystawi wtedy sztukę „Twoje imię na zawsze z nami…”. Niedługo w ramach akcji „Sprzątanie Świata Polska 2022” zadbamy o Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, a w dzielnicy Łazarz planujemy stworzyć „Ławeczkę Prezydenta Drwęskiego” w ramach ścieżki edukacyjnej wokół Zespołu Szkół nr 8 – mówi dyrektor placówki, Tomasz Woźniak.

Podziękowania za przygotowanie pierwszej części obchodów dla pani Elżbiety Górskiej. Poznaj biografię Jarogniewa Drwęskiego (wystarczy kliknąć).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.