HOLENDERSKI EGZAMIN ROWEROWY

Projekt “Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej”

plakat

 

Nasza Szkoła Podstawowa Nr 69, została wybrana do przeprowadzenia praktycznego egzaminu rowerowego typu holenderskiego. Było to rozwiązanie innowacyjne w skali Polski, bazujące na najlepszych europejskich praktykach.

Dnia 4.10.2022 nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na prawdziwej drodze do i ze szkoły.  Tuż przed egzaminem pani Natalia Janowska spotkała się z zainteresowanymi dziećmi i młodzieżą, by podsumować zagadnienia z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem. Podczas zajęć poruszone zostały kwestie dotyczące przepisów ruchu drogowego, umiejętności korzystania z infrastruktury rowerowej, konieczności poprawnego zabezpieczania roweru przed kradzieżą, a przede wszystkim korzyści wynikających z codziennego poruszania się rowerem dla jednostki, społeczeństwa i środowiska.
Cała trasa egzaminu liczyła około 2 km.  Na początku wszyscy uczniowie wspólnie z instruktorem przejechali całą trasę. Następnie otrzymali kamizelki z numerami uczestnika. Na egzaminie jeździli pojedynczo. W każdym miejscu skrętu stała osoba kontrolująca prawidłowość wykonywania manewrów i czuwająca nad bezpieczeństwem. Całość trwała około godziny.  Na zakończenie każde z dzieci otrzymało certyfikat ukończenia egzaminu typu holenderskiego oraz upominki.

Podczas wydarzenia były również obecne media: prasa i telewizja.
Naszym celem było pokazanie potrzeby reformy karty rowerowej obowiązującej w obecnej formie.

Chcemy też “pochwalić” się i pokazać, że Poznań jest bardzo rowerowy, ma świetną infrastrukturę oraz odważną młodzież, która idzie z duchem ekologicznego czasu.

Natalia Janowska
członkini Stowarzyszenia Rowerowy Poznań
współkoordynatorka projektu

Organizatorzy: Rowerowy Poznań w ramach projektu Rowerowa Szkoła
Aktywności Obywatelskiej prowadzonego przez Rowerowy Wrocław

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.