Poniedziałek z filmem: „Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach”

Dnia 10.10.2022 roku nasi ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w niesamowitych zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej – Przystanek Historia.  Celem wizyty naszych uczniów było wzięcie udziału w prezentacji dokumentu interaktywnego „Dzieci Maharadży, czyli Fajna Ferajna w Indiach”. Dokument stworzony przez Fundację „Nil Desperandum” opowiada historię Wieśka Stypuły, który w czasie drugiej wojny światowej jako nastolatek został wywieziony w głąb Związku Sowieckiego. Zmagając się z niezwykle trudnymi warunkami: terrorem, głodem, chłodem, chorobami i insektami, został oddzielony od rodziny i przetrwał dzięki pomocnej dłoni wyciągniętej przez indyjskiego księcia. Jako jedno z tysiąca polskich dzieci wyruszył w pełną niebezpieczeństw drogę do Indii, gdzie czekał na niego nowy dom.

Spotkanie poprowadził i opatrzył komentarzem historycznym przedstawiciel Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Piotr Krzyżański, który wraz z uczniami miał okazję zanalizować niełatwy temat zsyłek i wojennej emigracji. Niełatwy szczególnie z perspektywy nastolatków. Jednak reakcje kilkudziesięciu uczniów biorących udział w prezentacji dokumentu wskazały, że „Dzieci Maharadży…” zdecydowanie trafiły do odbiorców i z pewnością pozostaną w ich pamięci na dłużej.

Produkcja miała premierę w czerwcu 2021 r. na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był również prezentowany na organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej 3. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.