Obchody 183. rocznicy odkrycia Góry im. Tadeusza Kościuszki

Zespół Szkół nr 8 zaprasza w niedzielę, 12 marca 2023 r. o godz. 10:00 na obchody 183. rocznicy odkrycia Góry im. Tadeusza Kościuszki w Australii przez poznaniaka i podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Obchody odbędą się przy pomniku odkrywcy, który znajduje się przy ul. Winklera 9 w Poznaniu.

W ramach obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego – „wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polak, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych” – w stolicy Wielkopolski, gdyż urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dzielnica Poznania), a zmarł 6 października 1873 w Londynie odbędzie się wiele wydarzeń. 12 marca 2023 tj. w dniu rocznicy odkrycia przez Strzeleckiego najwyższego szczytu lądowej części Australii, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki po wejściu 2228 m n.p.m. odbędą się uroczystości pod pomnikiem przy ul. Winklera 9 w Poznaniu.

Poznański pomnik jest wierną kopią pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego stojącego od 1988 roku w australijskiej miejscowości Jindabyne położonej w Nowej Południowej Walii. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Jerzy Sobociński, a znajduje się on na terenie Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, w którego skład wchodziło dawniej Gimnazjum nr 53 noszące imię podróżnika.

Należy wspomnieć, że Miasto Poznań uruchomiło specjalny serwis internetowy Rok Strzeleckiego (wystarczy kliknąć), który będzie informował o bieżących wydarzeniach i publikował materiały o Pawle Edmundzie Strzeleckim.

Program obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu:

niedziela, 12 marca 2023 r.
10:00 – uroczystości pod pomnikiem Pawła Edmunda Strzeleckiego przy ul. Winklera 9 w Poznaniu
10:30 – uroczystości w budynku Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu i wręczenie nagród w Konkursie Plastycznym „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata”
11:00 – przerwa
11:15 – część artystyczna
12:00 – zakończenie

poniedziałek, 13 marca 2023 r.
17:00 – Inauguracja cyklu „Spotkania z podróżnikami”. Gościem specjalnym będzie Łukasz Wierzbicki, który opowie o książce „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”.
18:30 – zakończenie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.